ACM ICPC NEERC

World Finalists from NEERC

If you find some inconsistencies on this page, please report to Andrew Stankevich.

Colors represent medals:

Medal2000,200120022003+
GoldSolved as many problems as winnerRanked 1-3Ranked 1-4
SilverSolved one problem less than winnerRanked 4-6Ranked 5-8
BronzeSolved two problems less than winnerRanked 7-10Ranked 9-12

Medals for years 1996-1999 are applied according to 2002 rules.

Hall of Fame

2015-2016
TeamParticipantsSolvedRank
SPb SUStanislav Ershov111
Alexey Gordeev
Igor Pyshkin
Moscow IPTKonstantin Semenov104
Ivan Smirnov
Artsem Zhuk
ITMO UniversityAdam Bardashevich97
Anton Kovsharov
Vladimir Smykalov
Ural FUAlexey Danilyuk98
Oleg Merkurev
Nikita Sivukhin
Nishny Novgorod SUVladislav Epifanov910
Nikolay Kalinin
Mikhail Krivonosov
Moscow SUMaxim Akhmedov814-27
Alexey Shlyunkin
Dmitriy Gorbunov
Belarusian SUIRAliaksei Vistiazh814-27
Andrei Sobal
Andrei Valchok
SPb AUEgor Bogomolov814-27
Nikita Podguzov
Petr Smirnov
Saratov SUEdvard Davtyan814-27
Daniil Sagunov
Vitalii Kudasov
Moscow Aviation ITimofey Yushchenko814-27
Aleksei Safronov
Oleg Mingalev
Belarusian SUPavel Shaftsialevich728-43
Kanstantsin Sokal
Aliaksei Paliyevits
Innopolis UAleksandr Mashrabov728-43
Sergey Kiyan
Evgeny Savinov
Moscow EPhIArslan Urtashev551-68
Vladislav Bidzilya
Alexander Minakov
Northern (Arctic) FUAlexey Chesnokov469-91
Vladimir Dodin
Ivan Popovich
2014-2015
TeamParticipantsSolvedRank
ITMO UniversityGennady Korotkevich131
Borys Minaiev
Artem Vasilyev
Moscow SUGleb Evstropov112
Mikhail Pyaderkin
Victor Omelyanenko
Belarusian SUYauheni Hrytskevich815-27
Aliaksei Kolesau
Aliaksandr Nekrashevich
NRU HSEYury Mokriy728-50
Aydar Sayranov
Ivan Trofimov
SPb AUEvgeniy Akimov728-50
Nikolai Karpov
Evgenii Sluzhaev
Moscow IPTDmitry Kuzmichev728-50
Nikolai Pershakov
Mikhail Surin
SPb SUAlexey Gordeev651-63
Ruslan Sayfutdinov
Kirill Simonov
Saratov SUAlexandr Frolov651-63
Ilya Los
Artur Svechnikov
Nazarbayev UAnuar Dikhanov564-76
Nurlan Kanapin
Adilet Zhaxybay
Kazan FUVladimir Butin477-95
Dinar Gainitdinov
Ramis Yamilov
Free U TbilisiGiorgi Guliashvili477-95
Tornike Mandzulashvili
Nikoloz Svanidze
Belarusian SEUAliaksei Charnevich477-95
Ilya Sashcheka
Mikalai Stsepa
Belarusian SUIRMikhail Astashkevich477-95
Daniil Berezhnov
Aleh Tanasiuk
Moscow Aviation IStepan Belousov396-109
Vladimir Mishonov
Timofey Yushchenko
NU of Sci and Tech MISISKonstantin Bulatov2110-120
Timofey Chernov
Natalya Skoryukina
2013-2014
TeamParticipantsSolvedRank
SPb SUDmitry Egorov71
Pavel Kunyavskiy
Egor Suvorov
Moscow SUGleb Evstropov72
Mikhail Pyaderkin
Victor Omelyanenko
SPb ITMOAdam Bardashevich59
Boris Minaev
Artem Vasilyev
NRU HSEVyacheslav Alipov410
Mikhail Kolupaev
Alexander Kouprin
Belarusian SUYauheni Hrytskevich413-18
Aliaksei Kolesau
Aliaksandr Nekrashevich
International IT UVladimir Chzhen319-44
Alexander Bolshakov
Mansur Kutybaev
Izhevsk STUNikita Burlakov319-44
Boris Smirnov
Dmitry Sutygin
Kaunas TUKarolis Kusas319-44
Evadas Ciakas
Vilius Pranckaitis
Tashkent br of Moscow SUAnastasiya Bistrigova319-44
Timur Sitdikov
Bekzhod Soliev
NU of Sci and Tech MISISValentine Kofman319-44
Andrey Lopukhov
Anton Ovchinkin
Novosibirsk SUGeorge Beloshapko319-44
Alexander Stenenko
Vadim Zaytsev
Petrozavodsk SUNikita Ioffe245-79
Valeriy Filev
Anton Shapovalov
Saratov SUGerald Agapov245-79
Ivan Fefer
Vitaliy Kudasov
Moscow IPTGeorgy Chebanov245-79
Alexander Mashrabov
Filipp Rukhovich
Ural FUAlexander Krasnoselskikh245-79
Oleg Merkurev
Denis Mukhametianov
U of LatviaKarlis Senko245-79
Jevgenijs Vihrovs
Normunds Vilcins
Nazarbayev UAnuar Dikhanov245-79
Nurlan Kanapin
Adilet Zhaxybay
2012-2013
TeamParticipantsSolvedRank
SPb ITMOMichael Kever101
Gennady Korotkevich
Niyaz Nigmatullin
SPb SUDmitry Egorov85
Pavel Kunyavskiy
Egor Suvorov
Belarusian SURaman Udavichenka78
Andrey Malevich
Sergei Zhgirovski
Moscow SUSergey Fedorov610
Alexander Kaluzhin
Sergey Rogulenko
Perm SUDanil Osherov613
Andrey Zayakin
Evgeniy Akimov
Altai STUDmitrii Silin614-26
Sergey Esipenko
Dmitry Uvarov
Novosibirsk SUSvyatoslav Shcherbina614-26
George Beloshapko
Alexander Stenenko
Ufa SATUPetr Lezhankin614-26
Artur Mazgarov
Artem Ripatti
Ural FUOleg Dolgorukov614-26
Egor Shchelkonogov
Olga Soboleva
Moscow AIAndrei Zhuravlev527-47
Stepan Belousov
Alexey Safronov
Moscow IPTYury Gorshenin527-47
Maxim Pimenov
Kinan Alsarmini
Samara SAUAlexey Dergunov527-47
Nikita Glashenko
Pavel Semushin
Saratov SUIgor Kudryashov527-47
Maxim Gusarov
Edvard Davtyan
Kazakh-British TUAzizkhan Almakhan448-59
Kanat Satylkhanov
Madiyar Aitbaev
Izhevsk STURuslan Gatin360-75
Nikita Burlakov
Boris Smirnov
International IT UPavel Kovalenko360-75
Mansur Kutybaev
Alexander Bolshakov
SPb AUEvgeniy Krasko360-75
Pavel Chadnov
Sergey Lazarev
NU of Sci and Tech MISISKonstantin Bulatov2HM
Valentine Kofman
Darya Krohina
Kaunas TUVincentas Mulevicius2HM
Evaldas Ciakas
Karolis Kusas
2011-2012
TeamParticipantsSolvedRank
SPb ITMOEugene Kapun91
Michael Kever
Niyaz Nigmatullin
Moscow IPTIakov Dlugach83
Renat Gimadeev
Pavel Shishkin
Belarusian SUDzmitry Bahdanau75
Yury Pisarchyk
Sergei Sobol
Moscow SUSergey Fedorov610
Alexander Kaluzhin
Sergey Rogulenko
Belarus SUIRDaniil Berezhnov612
Ihar Brukau
Aliaksei Ropan
Kazakh-British TUMadiyar Aitbaev613-17
Azizkhan Almakhan
Kanat Satylkhanov
Saratov SUMaxim Ivanov613-17
Nikolay Kuznetsov
Artem Rakhov
Nizhny Novgorod SUAlexander Lyulkov518-35
Alexey Shmelev
Vasiliy Vadimov
SPb SURoman Andreev518-35
Roman Boykiy
Valentin Fondaratov
U of LatviaEduards Kalinicenko518-35
Jevgenijs Vihrovs
Normunds Vilcins
Ural FUOleg Dolgorukov518-35
Egor Shchelkonogov
Olga Soboleva
Volgograd STUVladislav Agafonov436-63
Vladimir Chalyshev
Stanislav Zhorin
Tomsk SUAnton Afanasev436-63
Pavel Chadnov
Michael Kolupaev
Ufa SATUPetr Lezhankin3HM
Artur Mazgarov
Artem Ripatti
Altai STUSergey Esipenko3HM
Dmitrii Silin
Dmitry Uvarov
Udmurt SUPavel Abizyaev2HM
Aleksey Kibardin
Dmitry Urbanovich
2010-2011
TeamParticipantsSolvedRank
SPb SUValentin Fondaratov74
Aliaksei Levin
Arseny Smirnov
Nizhny Novgorod SUVladislav Epifanov75
Alexey Shmelev
Vasiliy Vadimov
Saratov SUMaxim Ivanov76
Nikolay Kuznetsov
Artem Rakhov
Moscow SUVasily Astakhov710
Ilya Kornakov
Akim Kumok
Ural SUDenis Dublennykh711
Evgeny Kurpilyanskiy
Mikhail Rubinchik
SPb ITMOAnton Akhi613-26
Anton Bannykh
Sergey Poromov
Belarusian SUYury Pisarchyk527-41
Raman Udavichenka
Dzianis Yarats
Kazakh-British TUBakytzhan Baizhikenov527-41
Yessenzhar Kanapin
Arman Yessenamanov
Novosibirsk SUNikolay Kurtov527-41
Svyatoslav Shcherbina
Vadim Zaytsev
Perm SUPavel Ponomarev527-41
Dmitry Sergeev
Andrey Serovikov
South Ural SUAlexander Bich527-41
Ilia Bogatirev
Oleg Vasilenko
Moscow IPTIakov Dlugach442-59
Renat Gimadeev
Pavel Shishkin
Orel STUAlexander Kouprin2HM
Maria Valukhova
Roman Vetrov
2009-2010
TeamParticipantsSolvedRank
Moscow SUIlya Razenshteyn72
Ilya Kornakov
Alexey Gusakov
Petrozavodsk SUDenis Denisov65
Alexey Nikolaevskiy
Ilya Nikolaevskiy
Saratov SUNatalia Bondarenko67
Dmitry Matov
Vladimir Yakunin
SPb SUDmitry Antipov69
Aliaksei Levin
Arseny Smirnov
Ural SUIvan Burmistrov613
Denis Dublennykh
Evgeny Kurpilyanskiy
Belarusian SUDzmitry Bahdanau514-35
Aliaksei Labanau
Aliaksei Tolstikau
SPb ITMOAnton Akhi514-35
Anton Bannykh
Sergey Poromov
NRU HSEMikhail Babin514-35
Maxim Samoylych
Vladimir Tkachev
Samara SAUConstantine Drozdov514-35
Egor Egorov
Pavel Semushin
Novosibirsk SUMikhail Atuchin514-35
Nikolay Kurtov
Roman Sorokin
Izhevsk STUAnton Chudinovskikh436-61
Victor Kamashev
Eugene Kuzyakov
Ufa SATUDamir Akhmetzyanov436-61
Dmitry Mar'in
Roman Nefedov
2008-2009
TeamParticipantsSolvedRank
SPb ITMOVladislav Isenbaev91
Maxim Buzdalov
Eugene Kapun
SPb SUSergey Kopeliovich83
Yury Petrov
Oleg Davydov
Saratov SUNatalia Bondarenko84
Dmitry Matov
Stanislav Pak
Altai STUAndrey Akinshin78
Alexey Izbyshev
Maxim Kolosovsky
Tbilisi SUEldar Bogdanov611
Nicholas Jimsheleishvili
Giorgi Lekveishvili
Moscow SUStanislav Angelyuk614-19
Vasily Astakhov
Ivan Maksimenko
Novosibirsk SUMichael Atuchin520-33
Dmitry Butyugin
Roman Sorokin
Ural SUDaniil Aizenshtein520-33
Igor Chevdar
Alexey Samsonov
NTUU KPIDmytro Korduban434-49
Oleksii Kasitskyi
Oleksii Sliusarenko
Belarusian SUPilip Pronin434-49
Dmitriy Rudol
Siarhei Tsikhan
South Ural SUAlexander Bich349-67
Pavel Mayorov
Oleg Vasilenko
2007-2008
TeamParticipantsSolvedRank
St Petersburg IFMODmitry Abdrashitov81
Dmitry Paraschenko
Fedor Tsarev
Izhevsk STUAlexander Skidanov73
Evgeniy Kuzyakov
Victor Kamashev
Moscow SUEugueny Shavlyugin75
Ivan Popelyshev
Michael Levin
Petrozavodsk SUIvan Arkhipov610
Maxim Spirichev
Viacheslav Medvedev
St Petersburg SUOleg Davydov611
Sergey Kopeliovich
Yury Petrov
Belarussian SUMikita Lesnikau612
Pavel Irzhauski
Uladzimir Kerus
Moscow IPTDaniil Shved613
Igor Kvasov
Mihail Kostin
Orel STUDmitry Zhukov613
Ilia Shishkov
Mikhail Ershov
Stavropol SUIvan Krasilnikov613
Kirill Gritsenko
Mikhail Babenko
Ural SUAlexey Samsonov523
Daniil Ayzenshteyn
Igor Chevdar
Novosibirsk SUDmitry Butyugin523
Stepan Gatilov
Vladislav Kuzkokov
Altai STUAndrey Akinshin431
Artur Mogozov
Maxim Kolosovskiy
2006-2007
TeamParticipantsSolvedRank
St Petersburg IFMOIskander Akishev63
Mikhail Dvorkin
Roman Satyukov
Novosibirsk SUStepan Gatilov65
Vladislav Kuzkokov
Vyacheslav Tokarev
Saratov SUAlex Klimov66
Sergey Nazarov
Vitaly Goldshteyn
Moscow SUEgor Kulikov610
Mikhail Levin
Pavel Nalivaiko
Petrozavodsk SUAlexey Nikolaevskiy613
Denis Denisov
Ilya Nikolaevskiy
St Petersburg SUSergey Bankevich514
Gleb Leonov
Vitaliy Valtman
Belarusian SUMikita Lesnikau426
Pavel Irzhavsky
Uladzimir Kerus
Stavropol SUDmitry Edel426
Ivan Krasilnikov
Michael Babenko
Ural SUDenis Musin426
Sergey Pupyrev
Vladimir Yakovlev
Vologda SPUNikita Rybak426
Vyacheslav Trifonov
Yaroslav Muzykantov
Orel STUDmitry Zhukov344
Ilia Shishkov
Mikhail Ershov
Kazakh NUArtem Iglikov2-
Darkhan Tuyenbayev
Rustem Arzymbetov
2005-2006
TeamParticipantsSolvedRank
Saratov SURoman Alexeenkov61
Igor Kulkin
Ivan Romanov
Altai STURoman Gomenjuk53
Dmitriy Gozman
Arthur Mogozov
St Petersburg SUSergey Bankevich56
Gleb Leonov
Vitaliy Valtman
Moscow SUAndrey Khalyavin59
Ivan Popelyshev
Andrey Rumyantsev
Ufa SATUKonstantin German510
Alexey Ghevak
Denis Nazarov
Petrozavodsk SUArtem Karavaev319
Vyacheslav Medvedev
Maxim Spirichev
South Ural SUVitaliy Belokobilskiy319
Sergey Madzhuga
Vyacheslav Romanov
St Petersburg IFMOIskander Akishev319
Mikhail Dvorkin
Roman Satyukov
Yaroslavl SUVadim Nikulin239
Ivan Simakin
Viktor Vinogradov
Kazakh-British TUNurzhan Bakibayev1-
Dilyara Issamadiyeva
Khairosh Yerzhan
Ural SUAlexander Ipatov1-
Dmitry Ivankov
Artem Melentyev
2004-2005
TeamParticipantsSolvedRank
Moscow SUPavel Nalivaiko72
Petr Mitrichev
Vladimir Rychev
St Petersburg IFMOPavel Mavrin73
Sergey Orshanskiy
Dmitri Pavlov
Izhevsk STURuslan Kovychev69
Alexander Skidanov
Michael Tarasov
Novosibirsk SUAlexey Blinov613
Semyon Dyatlov
Vyacheslav Tokarev
Ufa SATUAlexei Kasatkin613
Denis Nazarov
Konstantin German
Belarus SUAliaksei Danchanka517
Aliaksei Kirkouski
Ivan Zauharodneu
Perm SUAnton Firsov517
Ilya Nemets
Renat Mullakhanov
Saratov SUSergey Nazarov517
Vitaly Goldshtein
Vladimir Yakunin
St Petersburg SUDmitry Antipov517
Ivan Kazmenko
Yury Volkov
Ural SUDenis Musin517
Sergey Pupyrev
Vladimir Yakovlev
Altai STUAleksandr Barsukov429
Dmitry Gozman
Oleg Blinov
Nizhniy Novgorod SUAlexei Krouglov3-
Ivan Khaimovich
Roman Timushev
2003-2004
TeamParticipantsSolvedRank
St Petersburg IFMOPavel Mavrin71
Sergey Orshanskiy
Dmitri Pavlov
Belarus SUVictoria Lebed63
Ivan Miatselski
Maksim Osipau
Perm SUAnton Firsov64
Renat Moullakhanov
Ilya Nemets
Izhevsk STURuslan Kovychev58
Alexey Kuzyakov
Nick Permyakov
Kyrgyz-Russian Slavic UArseniy Alexeev415
Ulan Degenbaev
Andrey Mokhov
Nizhny Novgorod SUAnton Demidov415
Petr Kalinin
Sergey Politov
Novosibirsk SUAndrey Adaikin327
Alexey Blinov
Michael Gusarov
Petrozavodsk SUAlexander Churumov327
Yuriy Fadeev
Denis Koshman
St Petersburg SUAlexander Kirillin327
Konstantin Pervyshev
Vadim Trofimov
Tartu UMihkel Kree327
Hendrik Nigul
Martin Pettai
Moscow SURoman Pastukhov1-
Victor Surogin
Dmitri Shulyatnikov
2002-2003
TeamParticipantsSolvedRank
Moscow SUMaxim Babenko82
Eugeny Cherepanov
Petr Mitrichev
St Petersburg IFMOTimofey Borodin73
Alexander Shtuchkin
Eugene Yuzhakov
Saratov SUIlya Elterman77
Andrey Lazarev
Mikhail Mirzayanov
Belarus SUYanhen Hanchar521
Ivan Miatselski
Vladimir Tankovich
MNU SamaraMikhail Chernov521
Dmitriy Semashkov
Andrey Zhezherun
Nizhny Novgorod SUAnton Demidov430
Petr Kalinin
Sergey Politov
St Petersburg SUAlexander Kirillin430
Konstantin Pervyshev
Vadim Trofimov
Vologda SPUFyodor Menshikov2-
Alexander Merkulov
Vjacheslav Yozhkin
2001-2002
TeamParticipantsSolvedRank
Saratov SUIlya Elterman56
Andrey Lazarev
Mikhail Mirzayanov
Moscow SUMaxim Babenko59
Eugeny Cherepanov
Sergey Chernyshev
St Petersburg IFMOTimofey Borodin511
Alexander Shtuchkin
Eugene Yuzhakov
Belarus SUAliaksei Danchanka418
Aliaksei Kirkouski
Ivan Zauharodneu
Novosibirsk SUAlexey Baburin418
Evgeny Chetvertakov
Alexander Shapeev
Petrozavodsk SUAlexander Churumov418
Denis Koshman
Sergey Ryazanov
Orel STUSergey Chapkin327
Sergey Ivanov
Sergey Markov
2000-2001
TeamParticipantsSolvedRank
St Petersburg SUNikolay Dourov61
Andrey Lopatin
Victor Petrov
St Petersburg IFMOGeorgiy Korneev63
Denis Kouznetsov
Andrey Stankevich
Moscow SUVictor Matyukhin414
Alexander Petrov
Anatoliy Ponomarev
Ural SUAlexander Petrov414
Nikita Shamgunov
Leonid Volkov
South Ural SUPavel Ustinov329
Vladislav Trotsenko
Andrey Petukhov
Tartu UMeelis Kuul1-
Jaak Pruulman
Jaak Sarv
1999-2000
TeamParticipantsSolvedRank
St Petersburg SUNikolay Dourov71
Oleg Eterevskiy
Andrey Lopatin
St Petersburg IFMOGeorgiy Korneev64
Denis Kouznetsov
Andrey Stankevich
Moscow SUAndrey Belivantsev411
Alexander Khokhlov
Oleg Malikov
South Ural SUMikhail Sogrin315
Pavel Ustinov
Vladislav Trotsenko
Novosibirsk SUAlexey Baburin315
Evgeniy Chetvertakov
Alexander Shapeev
Belarus SUIvan Mikhnevich222
Sergey Stepantsov
Vladimir Tankovich
1998-1999
TeamParticipantsSolvedRank
St Petersburg IFMOMatvey Kazakov63
Vladimir Lyovkin
Alexander Volkov
St Petersburg SUVasiliy Filippov59
Ilya Mironov
Oleg Semenov
Moscow SUVictor Matyukhin418
Anatoliy Ponomarev
Dmitriy Vasyura
Belarus SUVitaly Bouka328
Maxim Kouzmin
Sergei Logvinenko
Ural SUAlexander Klepinin2-
Alexander Petrov
Nikita Shamgunov
1997-1998
TeamParticipantsSolvedRank
St Petersburg SUVictor Bargachev62
Ilya Mironov
Oleg Semenov
St Petersburg IFMOMatvey Kazakov511
Mark Sandler
Alexander Volkov
Moscow SUOleg Golubitskiy417
Alexander Golynskiy
Vladimir Savkin
Ural STUEvgeniy Frolov417
Taras Yushkov
Pavel Zaletskiy
1996-1997
TeamParticipantsSolvedRank
St Petersburg SUVictor Bargachev58
Dmitriy Davydok
Lev Evdokimov
St Petersburg IFMORoman Elizarov511
Denis Kislovskiy
Mark Sandler
Moscow SUAlexander Chernov3-
Dmitriy Vasyura
Dmitriy Zhukov
1995-1996 (no NEERC yet)
TeamParticipantsSolvedRank
Moscow SUSergei Bityukov417
Oleg Golubitsky
Anton Lapunov
St Petersburg IFMOAlexander Anikin417
Roman Elizarov
Denis Kislovskiy